Oca.11

Ara.27

Hesabını Kitabına Göre Ayarla

Bugün hesabıma e-haciz geldi. 2014’te işlenen bir cezadan ötürü desem de inanmayın. Çünkü iş içinde iş var. Pandora’nın kutusunu aralayalım.

Ben gişeciyim paraları koyduğumuz nakit çekmecesinde tuzak para bölümü olur. Herhangi bir soygunda ilk olarak burda bulunan paralar verilir ki gizli alarm polis merkezine direk ulaşşın. Direk ulaşıyor, güvenlik merkeziyle birlikte ayn anda polis nerkezine ulaşıyor. Alarm çalmış haberimiz yok polis geldi ikinci kasada alarm çaldı dedi bir yanlışlık olduğunu beyan etmeme rağmen telsiz ile merkeze söyledi. Orada ki şahıs dedi ki şahsı alın merkeze götürün. O aralar çok iyi reklamı yapılırdı polislerin. Polise güven teması verilirdi. Benimde o anlık gafletimle gittim merkeze. Öğle arasına denk geldiği için yemeğede gidecekleri için acil bir durum gibi siren ile gittik. Uydurma bir tutanak imzalatarak beni aldıkları yere götürdüler. Vicdanen rahat etmek için sanırım. Çünkü hakkım yenmişti. Bugün olsa hiç bir polise güvenmem. Güvenmem için babamın oğlu olması lazım. Neden? O gün ben anladım hesabımı kitabıma göre ayarlamalıyım.

Zâhirî İlimler,Çalışmalarım

Ara.20

Ara.20

Üç kahvesi…

Uzun aradan sonra yazamamanın verdiği ezayla birlikte tekrar yazıyorum. Suç benim. Hayatta ertelemememiz gereken şeyler var. Fakat yaparım sonra diyerek erteledim. Böyle yapmanın çok ceremesini çekiyorum.

Gelelim üç kahvesine… Bi ara sık sık her gün bir kere türk kahvesi içerdim. Şimdilerde ara sıra içiyorum. Zaten reflünün ana sebeplerinden birisidir kahve.

Muhalefet etmeliyiz arkadaş her alanda islama uygun bir vaziyette. İngilizlerin meşhur beş çayına ben üç kahvesiyle muhalefet ediyorum. Bazılarınıza komik gelebilir. Anlayışınıza istinaden normal karşılayabilirim. Fakat kendi tarzımda ele alacağım.

Zâhirî İlimler

Eki.29

“Osmanlı’yı Anlamak” Konulu Konferans

Osmanlı Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz tarafından gerçekleştirilecek olan “Osmanlı’yı Anlamak” konulu konferansa davetlisiniz. Katılımınızı bekleriz.

Tarih: 31 Ekim 2018 (31.10.2018) Çarşamba – Saat: 19:00

Yer: İLAM Merkez bina Konferans Salonu

Adres: Küçük Çamlıca Mahallesi, No:, İnci Sk. No:6, 34696 Üsküdar/İstanbul

Telefon: (0216) 428 39 60

Zâhirî İlimler,Duyuru

Eki.21

Yüz Lirasını Almadığım Kişi

Sizde mi insanların bazen mantık yapısını anlamıyorsunuz? Sizde mi cevap vermekte zorluk çekiyorsunuz? Çözüm basit kafaya takmama sanatını inşâ edeceksiniz. Çünkü çok sorguladım mantıksız bir şey ne kadar mantık içerir diye. Bulamadım. Karşınızda ki ya cahildir ya da zorba.

Cahilse işiniz nasıl cevap vermeye müsait ediyorsa o şekilde cevap verin. Ve uzun bir sessizlik içinde susun. Susmak en büyük erdemdir. derler ya. Ya hayır konuş ya da sus der ya Peygamber efendimiz (s.a.v.) öyle yapın. Taşlar kendiliğinden oturacaktır.

Zorbaysa işiniz daha kolay. Sürekli prosedür neyse onu söyleyin. Her cevabına karşılık prosedür neyse o. Sarmala sokun. İnatçılığı kesilene kadar. İşte bu kadar basit.

Eğer fiziki bir münasebet olacaksa orası sözün bittiği yerdir. Kendiniz koruyun yeter.

Zâhirî İlimler

Eyl.29

Eyl.25

Gecikme Zammı Nedir?

Öncelikle her müslüman şunu bilmeli ki, İslam şeriati ticarette, hukukta hayatın her alanında uygulanabilir,makul, pozitif, adil bir düzen sunar. Ve Müslüman için vazgeçilmez bir zorunluluktur. Neden zorunluluktur.“Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz!..” (Münâvî, Feyzü’l-Kadîr, V, 663)dememiş miydi Peygamber (S.a.v.)?

Öyleyse şeriat Allahın iyiliği emrettiği kötülükten nehyettiği bir din ki bu da islamdır. İslam şeriatidir.Buna uyanlara mümin, Allahı rab bilip de Ona uymayanlara müşrik, Müslüman olmadığı halde, müslümanları aldatmak içinmüslüman görünen kimselere de münafık denir.Peki gecikme zammı nedir? Faiz diye adı geçmeyip aynı formülle hesaplanan borcun para olarak borca eklenmesi olayıdır.Borcunuzu geciktirdiyseniz belirli oranda, geciktirilen gün sayısınca hesaplanır. Gecikme zammı = Faiz = Riba

Çalışmalarım

Eyl.25

Az Konuş, Öz Konuş

Konuşamıyorum. istediğim gibi rahat ve istediğim cevapları hemen düşünüp servis edemiyorum.
Az mı kitap okudum ne? Bilemiyorum. Ya da gerekli çözüm sonucu bende yok mu bilemiyorum. Çözmem
gereken hayati bir sorun. Diplomaside, siyaside çok önemli. Dediğim şey ağız kalabalığı değil
Az konuş, Öz konuş olayı.

Geçen görmüşsünüzdür. Japon imparatorunun makamını, ne kadar mütevazı duruyor. Hz Ömer tevazulu
biriydi. Biz mi müslüman görünümlüyüz? Soruyorum. 100 yılda mı bu kadar eksik kaldık. Yoksa
Osmanlının son zamanları buna dahil mi? Elbette Osmanlının son zamanları buna dahil. Gerekli hayati
şartlar sunulamadı. Fakat dibin dibide var.

Bâtınî İlimler

Eyl.23

Sohbetedavet.com hakkında

Merhaba sohbete davet adında bir site kurmuştuk. planımız şöyleydi. Nerede sohbet yapılıyorsa onları internet aracılığıyla ümmete bildirmekti. Yakınınızda bir sohbet grubumu var buna bakarak onlarla buluşabilir. islama daha sağlam bağlanabilirsiniz. Biz teoride böyle düşündük fakat işler uygulamada öyle gitmedi. Organiz edip insanları buluşturmak o kadarda kolay değil. Yetersiz vakit, strateji, insan vs bir sürü sebepten dolayı değiştirdim. Sohbet videolarının bulunduğu bir arşiv faaliyeti haline getirmeyi planladım.

Bundan sonraki planım değerli hocaların kısa konulu ve uzun sohbetleri video şeklinde ekleyip sizlere sunmak. Bu bir arşiv olacağından zamanla rayına oturacağını tahmin ediyorum. Umarım bir topluluk oluşturabilriz veönceki planımıza kaldığımız yerden devam ederiz.

Eğer sizlerde insanlara faydalı olmak isterseniz. Bize katılabilirsiniz. veyahut farklı bir fikir üzerine bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zâhirî İlimler,Çalışmalarım