Eki.21

Yüz Lirasını Almadığım Kişi

Yüz Lirasını Almadığım Kişi

Sizde mi insanların bazen mantık yapısını anlamıyorsunuz? Sizde mi cevap vermekte zorluk çekiyorsunuz? Çözüm basit kafaya takmama sanatını inşâ edeceksiniz. Çünkü çok sorguladım mantıksız bir şey ne kadar mantık içerir diye. Bulamadım. Karşınızda ki ya cahildir ya da zorba.

Cahilse işiniz nasıl cevap vermeye müsait ediyorsa o şekilde cevap verin. Ve uzun bir sessizlik içinde susun. Susmak en büyük erdemdir. derler ya. Ya hayır konuş ya da sus der ya Peygamber efendimiz (s.a.v.) öyle yapın. Taşlar kendiliğinden oturacaktır.

Zorbaysa işiniz daha kolay. Sürekli prosedür neyse onu söyleyin. Her cevabına karşılık prosedür neyse o. Sarmala sokun. İnatçılığı kesilene kadar. İşte bu kadar basit.

Eğer fiziki bir münasebet olacaksa orası sözün bittiği yerdir. Kendiniz koruyun yeter.

Yüz lira muhabbeti ise şöyle. Bir gün bir adam geldi. Hesabına para yatıracak. Benim için küçük fakat kendisi için büyük miktarda para getirdi. Parasını saydım. Bir tanesi makineden geçmedi. Aşırı pislenmiş bir para. makineden geçmeyen parayı alamayacağımızı söyledim. o ise para işte sahtemi alabilirsin gibisinden laflar etmeye başladı. Ben de prosedürü söyledim. Ben gerçekliğine inansamda makineden geçmeyen herhangi bir parayı alamam dedim. O bu sefer beni şikayet etmek için isminiz diye sordu. Ben de söyledim. Benim böyle şeylere karnım tok. Ben işimi yaptım bana bunun için para veriyorlar. Ayrıca rızkı veren Hüda’dır. O yüzden hiç kafaya takmam. Gereken neyse söylerim. Bunu milyonluk adamlara da söyledim. Çokta anlayışlı olanlarda var. Karakter meselesi.,

Kısacası müşteri her zaman haklı değildir. Müşteri velinimette değildir. Müşteriyle aramızdaki ilişki ticaridir, karşılıklı kazanç ilişkisidir. Elbette istediği kişiyle çalışabilir. Ben çalışacağım insanın karakterine önem veririm. O parayı ona veren Allahtır. Sahibide O’dur. Nice paralar var. Allah herşeyin sahibi ve rızkı verendir. ve bana tayin edilen rızkı hiçbir kul benden alamaz. Eğer bana rızkım geliyorsa Allahtandır. Kula kulluk etmem. Ne diyor Kul Nesimi “Rızkımı veren Hüda’dır kula minnet eylemem”

Bu yazıyı dinlemek için;

Zâhirî İlimler
Share this Story:
  • facebook
  • twitter
  • gplus

About Taner Tapan

Okuyorum, Düşünüyorum, İstiyorum, Çabalıyorum, Düşüyorum, Kalkıyorum, Yoruluyorum, Dinleniyorum, Yazıyorum.

Leave a comment

Comment