Tem.13

Kapitalizm Savaşmaktır. (Anamalcılık)

Kapitalizm Savaşmaktır. (Anamalcılık)

Kapitalizm savaşmaktır. Parayla insanları dövmektir. Parayla insanların arasını açan bir sistemdir. Açlık oyunları kitabı veya filmi buna örnektir. Genelikle amerikan tv’lerinde bu para hırsı, ezme hırsı alanen gözükmektedir. Bu iş bireyselliğe dayanmaktadır. Teksin arkanı kolla imajı vardır. Ben bunu safarideki hayvanların ölüm kalım savaşlarına benzetiyorum.

Aslında paranın olduğu yerde çoğu araç(parayı taşıyan araç gereç) siyonizm temellidir. Katılım bankacılığı sisteminin uygulanabilir modern hali ingilterede başlaması buna örnektir.

Davamızın şuurunda ne kapitalizm ne de komünist sosyalizm vardır. Siyonizm yemek ayırt etmez. Bu yüzden kapitalizme daha yakın olduğu düşünülür. Oysa maşanın önemi yoktur. Komünist sosyalizmde de gayet barınabilir. İşte bu sebeple siyonizm Merkezi olmayan dağınık yapıya benzer.

Bizim davamız ise dünyayı ayakta tutan, dağılmasına engel olan koca kazıklar dağlar gibi Merkezi bir üsse sahiptir. Sağlam bir kulba dayanır. Şimdi anlayabiliyor muyuz? Neyi neyden ayırıyorsunuz? Et kemikten ayrılmaz. Ayrılırsa bir vücut olmaz, anlamını yitirir. Ekonomi, İdare, Hukuk vs. yaşamın olduğu her yerde her şey Haktan gelen sağlam kulpsuz, şeriatsiz olmaz.

Diyoruz diyoruz ama bir türlü ulaşamıyoruz. Uyku sarıyor bedeni. Cihad unutuluyor. Nasıl ulaşırız, Peygamber(s.a.v.) efendimizin o güzel ahlakına? Onun ahlakı kuran. Kopuk kopuk düşüncelerimiz. Su gibi biten ömürlerimiz.

Onun(s.a.v.) hayatının aynısını tatbik etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hayatında bildiğimiz ne varsa kuran ile sünnet ile kronolojik sıra ile uygulamalı yapmalıyız. Allahın izniyle deneyeceğim ve deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Zâhirî İlimler
Share this Story:
  • facebook
  • twitter
  • gplus

About Taner Tapan

Okuyorum, Düşünüyorum, İstiyorum, Çabalıyorum, Düşüyorum, Kalkıyorum, Yoruluyorum, Dinleniyorum, Yazıyorum.

Leave a comment

Comment